BALI

Na BALI sme strávili jeden mesiac, motorkou sme ho precestovali celý dokola po pobreží a zo severu sme sa cez vnútrozemie vrátili naspať do hlavného mesta Denpasar. Nemali sme so sebou nič len 2 malé ruksaky, kreditky a dostatok peňazí. Cez AirBnB sme si deň pred príjazdom na akékoľvek miesto bookli izbu a takto slobodne sme prežili 4 týždne. Zdržali sme sa v mestečku Ubud, kde sa natáčal film Eat Pray Love, bola som v dome Ketuta, prešla sa v opičom pralese, v potápačskej dedinke na východe ostrova Amed, na severe kde mali byť delfíny ale neboli, a popri tom všadeprítomné krásne chrámy a svätyne. Za ten čas sme si všimli ako krajina a jej ľudia fungujú, ako sa k sebe a k nám chovajú v rôznych kútoch a čo funguje a čo naopak nie. 
Ďalší mesiac sme strávili na Filipínach a Thajsku. 
Dnes by som to celé ale urobila naopak a na Bali sa tak dlho nezdržovala. Je to nádherná krajina, ale mesiac tu bol príliš dlho. Do Thajska aj na Filipíny sa ešte vrátim, celé ich preskúmam s tým, že tu strávim zas niekoľko mesiacov. Bali už ale preskúmať viac nepotrebujem, myslím že som videla všetko čo som potrebovala, veľmi rýchlo tu možte vidieť, ako krajina funguje, ľudia sú otvorení, ale mesiac je tu trošku strata času. Moj názor je taký, že krajina je krásna a má to magický indonézsky nádych, ale v dnešnej dobe je preceňovaná a žije zo zašlej slávy. Kedysi to musel byť naozaj čarovný ostrov, dnes bohužiaľ je plný plastov, odpadkov, chamtivých ľudí a tisícky turistov, ktorí zaplňujú tie najkrajšie miesta ostrova. 
Podrobnejšie o cestách po Bali, Thajsku a Filipínach píšem v sérií článkov Neplánovaná cesta okolo sveta, ktorá začala vo februáry 2015 krátkou cestou do Bristolu, Uk, odtiaľ na Hawaii, Nový Zéland a v lete 2016 ukončená cestou po Indonézií, Thajsku a Filipínach. 
hinduistické každodenné obety
škola

Náš prvý krásny AirBnB tropický domček, jazdenie okolo hlavného mesta Denpasar

a objavovanie všetkého, čo ponúka.

AirBnB  v Ubude

Bali je plný prekrásnych hinduistických chrámov aj malých svatýň na každom rohu ulice a doslova v každom dome. Vačšinou sa nachádzajú na križovatkách, aby odplašili zlých duchov. Ľudia denne nosia nové čerstvé obety v podobe kvetov, hŕstke ryže a vonnych tyčiniek na banánovom liste. Nechávajú ich aj všade po zemi na chodníku.

opustene lietadlo pri ceste
mila pani ktora nam robila obed

V mestečku Ubud, ktorý preslávil film Eat Pray Love. Vedľa neho sa nachádza opičí prales, ktorý je úžasná skúsenosť navštíviť. A áno, Ketut naozaj existuje a naozaj tu má dom. Bola som tam, jeho som nestretla :)

Ryžové terasy za Ubudom. Na tieto sme sa veľmi tešili, boli nádherné, ale okrem vstupu tu platíte "mýto" ešte asi 3-4 krát len aby ste prešli ďalej a potom ho od vás chcú ešte aj keď sa snažíte dostať naspať. To bolo dosť nepríjemné, pretože vám domáci zatarasí cestu a nepustí vás, kým nezaplatíte. Tak to v podstate funguje na každej známejšej pamiatke, čo nám dosť znepriemnilo celkový dojem.

Ubud a cesta na severozápad do potápačskej dedinky Amed, kde sme strávili niekoľko dní.

Severozápad ostrova a opustené chrámy.

Na Bali jedine motorkou.

Sever ostrova, Ulun Danu Tempel a Singaraja

Mother temple Pura besakih uprostred ostrova. Najsvatejší a najdoležitejší chrám na Bali. Paradoxne najotravnejší ľudia, veľmi nepríjemní lokálci, až agresívni.

Fotky z letiska a prvý deň na Bali. Let z Nového Zélandu cez Kuala Lumpur overnight, ráno na Bali.

© 2017 by Undercover Islander

All rights reserved

Slovakia/Slovensko