Big Island, Hawaii

Big Island je najväčší z ôsmich hlavných ostrovov. Rozdeľuje sa na dve časti - Kona a Hilo. Nachádza sa tu stále aktívny vulkán Mauna Loa, z ktorého láva vyteká priamo do Pacifiku. Druhá nečinná sopka Mauna Kea je najvyšším vrcholom na svete. Väčšina hory je ale pod vodou, keď sa zmeria kompletne celá od oceánskeho dna, má 10,000 m (33,000 ft) . Obrovské volkáno sa dá pozorovať z bezpečnej vzdialenosti, odporúčam v noci, a k tečúcej láve sa dá dostať len ak nasleduješ svoj inštinkt :D Nikto ti to neodporučí, ale aj tak sa tam tí odvážnejší chcú pozrieť. My sme sem leteli hlavne kôli tejto skúsenosti, aby sme to zažili na vlastnej koži, a tak nám pozorovanie tečúcej lávy do oceána z diaľky nestačilo. Šli sme po lávovom poli asi hodinu smerom k vrcholu, keď sme konečne zacítili teplo a uvideli, ako sa pomaly a elegantne približuje. Musíš byť samozrejme opatrný a dávať si pozor, kam šliapeš. Láva za pár rokov zničila už celé osady.

Taktiež bol juh ostrova niekoľkokrát zasiahnutý a zničený silnými tsunami, nájdeš tu zaujímavé múzeum aj opustené budovy, reštaurácie priamo na pláži.

Okrem lávy je na severe úžasný výhľad na Waipio Valley, prímorské mestečko Kona je pekné samo o sebe - podobné ako Lahaina na Maui. Malinké mestečko Kawaihae má tiež niečo do seba, srší históriou na čele s veľkou sochou najslávnejšieho havajského kráľa Kamehameha.

© 2017 by Undercover Islander

All rights reserved

Slovakia/Slovensko