Borneo 2017

Rok na Hawaii, odtiaľ do Austrálie kúpiť surf a hurá na Borneo. Ja som tu bola 5 týždňov, Daniel zostal asi 7. Odišla som skôr, lebo som sa nudila 

Prišli sme sem čiste len surfovať. Nerobiť nič, oddychovať, detoxikovať od ľudí, internetu, sveta a len byť v kľude v divokej prírode, na slnku a surfovať. A spoznávať krásnych ľudí. Každý, kto má prístup k oceánu tu surfuje, aj keď tu nikto nemá na surf. Buď sa dedí, požičiava, alebo majú boogie boardy, dokonca nám hovorili, že skoro každý sa učí surfovať na dverách alebo nejakom kuse dreva :D Ale nejakým spôsobom ho každý má. Keď sa chce, tak sa dá. Dan ho tu zas pred odchodom predal, pretože si na ďalšiu cestu kúpi zas o čosi menší :)

 

Borneo je tretí najväčší ostrov na svete, pekne divoký a mali sme šťastie, že sme stretli len pár bekošov (backpackers), ktorí tak ako my cestovali z kontinentu na kontinent, mali podobné názory na život, každý z nich mal zaujímavú individuálnu povahu, vedeli o svete a čo sa deje "za oponou". S každým bol dobrý pokec, zostali pár dní a potom šli ďalej. My sme boli vlastne jediní, ktorý sme zostali na jednom mieste tak dlho. Boli sme ubytovaní v krásnom drevenom komplexe Tampat do Aman, ktorý vidíš na fotkách a ktorý bol asi 20min pešo do pláže. Vybudoval ho starší Brit, ktorý tu žije už 17 rokov a ktorý má za manželku lokálku z kmeňa Rungus, ktorý sa nachádza len tu v okolí Kudat na severe Bornea. My sme boli úplne na severnom cípe - Tip of Borneo. 

Na pláži mal aj drevenú priechodnú reštauráciu, kde sme všetci celé dni chillovali a kde sme občas aj chytili na pár minút internet (trvalo mi dva dni kúpiť letenku do Číny). Túto otvorenú reštauráciu vidíš na fotkách, kde Dan sedí na ružovom gauči s mačiatkom. Každý deň nám varili, kuchyňu sme k dispozícií nemali, čo bolo po čase trošku obmedzujúce, keďže ja ako vegetariánka som striedala len tri jedlá, ktoré mi boli schopné tieto milé moslimské ženy uvariť. A boli to všetko olejové, ťažké, no výborné ázijské jedlá. Vonku pár ľudí predávalo pred domom kokosy, banány, keď si chcel, tak ti chlapček vyliezol a natrhal aj čerstvé papaye. A každý deň aspoň dva čersté kokosy, ich voda má neuveriteľnú silu na tvoje zdravie :)

Dan si tu dal na konci aj urobiť tetovanie od chalana z Talianska čo spoznal, s ktorým sa tiež dokázal baviť hodiny o zaujímavých témach.

Mali sme aj šťastie na to, že tu akurát chystali druhý ročník surferskej súťaže, a tak sme mu zažili taký menší lokálny festival s Borneijskými celebritami, spevákmi, politikmi, lokálcami z celého ostrova, mladými dobrodruhmi a surfermi z každého kúta sveta a bola to zas úžasná skúsenosť.

 A za celých 5 týždňov som minula len 300 USD!!! Komplet s ubytovaním, jedlom, transport, hotel v KK, párty, festival, každodenné banány, strava 3krát denne na pláži. V ničom som sa neobmedzovala, nestresovala, nevnímala peniaze, len užívala voľnosti a života. Nech mi nikto nehovorí, že cestovanie je drahá záležitosť, pretože drahšie je zostaň na zadku doma a hlavne - strácaš drahocenný čas. 

Galérka na inšpiráciu, ber batoh a dvíhaj ten zadok! :D

(rýmujem?!)

© 2017 by Undercover Islander

All rights reserved

Slovakia/Slovensko