• Zuza Azur

V Thajsku so zachránenými zvieratami FOTOGALÉRIA


V Thajsku sme si čas rozdelili na dve polovice - prvú sme strávili v Bangkoku, dychberúce, pulzujúce mesto s obrovskou rozmanitosťou a všadeprítomnou kultúrou;

a tú druhú sme strávili 3 hodiny južne v malom oceánskom mestečku Cha - am. Neďaleko je obrovská rezervácia pre zachránené zvieratá z celej krajiny a okolitých štátov. Za tieto zvieratá bojujú dobrí ľudia z celého sveta, ktorí sem cestujú robiť dobrovoľníkov spolu s domácimi Thajčanmi. Dobrovoľníci za to paradoxne platia celkom slušné sumy, ale peniaze idú na dobrú vec a možu tu zostať niekoľko mesiacov žiť v spoločenstve rovnako zmýšľajúcich ľudí s cieľom pomáhať.


Zvieratá sa zachraňujú z turistických atrakcií, cirkusov, zoo, rôznych šou alebo dokonca z privátneho držania, keď ich niekto má doma len na ozdobu alebo ich využíva na akékoľvek zarábanie peňazí.

Ľudia z rezervácií organizujú rôzne zbierky, protesty, zbierajú peniaze online alebo od štátu v podobe grantov. Za tieto peniaze potom určité zviera vykúpia, majitelia si ale zvyknú povedať vysokú sumu, aby im nahradila to, čo by im zarobilo toto zviera.


Tu v tejto rezervácií sa o nich nonstop niekto stará a ošetruje ich. Je tu stovka dobrovolníkov, veterinárov a dobrích ľudí, ktorí ich od rána chovajú, liečia a berú na prechádzky. Keď uznajú, že zviera je plne vyliečené a psychycky schopné žiť v divokej prírode, vypustia ich na slobodu. To trvá ale niekoľko mesiacov, niektoré tu zostávajú navždy, lebo v divočine by už neprežili.

V Thajsku je takýchto rezrevácii po celej krajine dosť a je krásne vidieť, že sú stále plné dobrovoľníkov z celého sveta. My sme toľko času ani peňazí nemali, ale strávili sme tu krásny deň v súlade s vďačnými zvieratami, kŕmili a umývali slony, videli sme, ako to celé funguje a snáď sme aj trošku prispeli.


Dosť času sme strávili so 65r. slonicou, ktorá bola zachránená s atrakcie, kde sa ľudia na nej celé dni vozia. Možno ste to už niektorí zažili, možno niektorí chcete. Verte alebo nie, slony nie sú uspôsobené na to, aby túto váhu na chrbte uniesli a preto sa im časom chrbtica zatláča dovnútra a oni sú v neustálej bolesti. Naša slonica mala na chrbte veľkú vyditeľnú dieru od týchto sedadiel pre ľudí a zdeformované všetky 4 nohy od tažoby a reťazí. Slony majú veľmi silnú pamať a nezabúdajú do konca života...

Už od malička ich učia byť poslušnými a tento proces je veľmi krutý, oddelia ich od matky, držia v malom priestore, kde sa nemožu hýbať - klietka alebo jama, bijú ich, nenechajú spať aby im vytvorili traumu, až sa nakoniec vzdajú a sú poslušné. Tak isto to funguje v cirkusoch nie len so slonami, ale aj s medvedmi, tigrami, opicami, levami....


Ak sa chystáte do Thajska, zvážte návštevu takéhoto centra. Je to nezabudnuteľný zážitok, dozviete sa niečo nové, zažijete voľnú interakciu so zvieratami, a niečo málo aj prispejete, a snáď z toho budete mať dobrý pocit.

Denná návšteva stojí 1,600 THB, čo je 40 eur, pol dňa 1,100 THB, čo je 30 eur. Každý park má samozrejme iné ceny a iné podmieny. Počítam, že ak sa niekto vyberie na cestu do Thajska, asi má čo to našetrené a tak toto nie je až taká prevratná cena za zážitok, ktorý vám ostane na celý život.


Ak vás to zaujalo, dolu pripájam linky na niektoré stránky :)

https://www.wfft.org

http://www.thaielephantrefuge.org/visit/

http://www.saveelephant.org#ASIA #THAJSKO #CESTOVANIE #FOTOGALÉRIA

5 views0 comments

Recent Posts

See All

© 2017 by Undercover Islander

All rights reserved

Slovakia/Slovensko