• Zuza Azur

HAVAJSKÝ DENNÍK 03. Vianoce na Hawai´i


Minulý rok som Vianoce strávila na Novom Zélande, kde je v tomto období teplo, ročné obdobia sú naopak, takže tieto sviaky boli už druhé letné. Tie na Zélande sa v podstate ale tropickými nazvať nedajú, len teplými. Tieto havajské sú ale absolútne tropické, presne také, ako si havajské Vianoce každý predstavuje. Od detstva som túžila zažiť Vianoce pod palmami aspoň raz a som vďačná za každú skúsenosť a sen, ktorý sa mi splní. Ono tá zima mi k tomu už ale akosi patrí, a bez toho to nemalo ten šmrnc, na ktorý som zvyknutá. Síce naozaj nemám rada zimu, (aj to je dôvod, prečo väčšinou balím kufre pred prvým snehom) ale na Vianoce, na ten jeden jediný deň by som brala tú Slovenskú červeno-zelenú vianočnú atmosféru, vonku sneh a vnútri rozprávky, perníky a teplý čaj. 25. by už ale zas kľudne mohli byť vonku tropické horúčavy... :)


Tu som neustále vo víre diania, a to že bolo obdobie sviatkov mi pripomenuli jedine havajsko-vianočné koledy z rádia v aute, v supermarkete pri nakupovaní ( čo je veľmi príjemné ) a farebné svetielka na každom dome a pri ceste, presne ako vo filme Grisvoldovci, keď susedia súperili o to, kto bude mať šialenejšiu výzdobu. Tak tak to tu nejak funguje. Niektoré domy pôsobia naozaj šialene, ale mne sa páči všetko čo bliká a svieti.


Obaja sme boli veľmi radi, že sviatky prežijeme v novom dome, v kľude a po svojom. Spolubývajúci odišiel, a tak máme celý dom pre seba. Až na menší detail.... Ráno 24. nám zavolal a oznámil, že sa rozhodol na tie 3 mesiace čo bude preč, prenajímať jeho izbu cez AirBnB, čo nám teda absolútne nehralo s predstavou nového kľudného domova. Aby tu stále behali cudzí ľudia a nikdy nevieš, koho nájdeš ležať na gauči? Náš dom sa nedá zamknúť, zamykáme si len izbu. Občas sa stalo, že tu sedelo pred Tv pár cudzých ľudí, ktorí čakali na spolubývajúceho a tak pod. Na to si ale človek postupne zvykne, si predsa na Hawaii.... Tiež som zvykla prepadávať kamarátov, keď som sa cez deň nudila.... Lenže keď to robí niekto iný, už to taká sranda nieje. :) Každopádne oznámil, že večer prichádzajú prvý ľudia a zdržia sa 5-6 dní.... PRESNE NA CELÉ VIANOČNÉ SVIATKY. Bola som z toho dosť sklamaná a celý štedrý večer sme nevedeli, kedy presne prídu.


Dali sme si spolu večeru ( také menšie švédske stoly, jediný tradičný bol kúpený zemiakový šalát ), darčeky, pozerali Tv a asi okolo 11 večer prišla rodinka s bábätkom a malým synom. Deti sme k tomu všetkému naozaj neočakávali. Predpokladali, že im odomnkneme izbu, lenže my sme kľúče nemali, to mala na starosti spolubývajúceho priateľka. Tá ale bola na rodinnej oslave, mierne podgurážená odmietla prísť, tak nám jedine odporučila, aby sme skúsili vypáčiť zámok nožom. Samozrejme to nešlo, tí ľudia boli unavení a pravdepodobne značne šokovaní z prístupu, do toho sme v tom čase mali menší problém z premnožením chrobákov v kuchyni, takže som sa vôbec nečudovala, keď som ráno zistila, že sa uprostred noci zdvihli a odišli preč. Odvtedy už máme dočasného spolubývajúceho, aby vyplnil tie 3 mesiace, ktoré nám on sľuboval, že budeme sami.


Na Nový rok sme sa nemohli dohodnúť, kam pôjdeme. Mali sme na výber tri house párty a ešte sme premýšľali, že by sme urobili aj u nás, no nakoniec sme zostali doma a v kľude z postele pozerali filmy. Teda len ja. Aby som to upresnila, Daniel uz po 9 zaspal a na pol noc som ho musela zobudiť. Toľko sme vymýšľali, že nás nakoniec prešla chuť niekam ísť. :) Nakoniec to bol ale pekný Silvester, o pol noci bolo pár krásnych ohňostrojov z hotelových rezortov, ktoré sme pozorovali z našej verandy. Veľké ohňostroje sú síce na ostrove zakázané, niektoré hotely ale majú výnimku kôli turistom. Ostatní ľudia si môžu kúpiť menšie, ktoré veľa škody nenarobia. Na druhý deň sme vstali svieži ( asi jediní z ostrova) a aspoň nás nebolela hlava a mohli sme strávit celú nedeľu na západe ostrova vo vlnách a prechádzať sa po poloprázdnych uliciach prímorského mestečka Lahaina.#HAVAJSKÝDENNÍK #HAWAII #MAUI

18 views0 comments

© 2017 by Undercover Islander

All rights reserved

Slovakia/Slovensko