• Zuza Azur

Kompletný sprievodca po OAHU + užitočné rady pre cestovateľov

Updated: Jun 13, 2019


OAHU je najznámejší zo 7. HAWAJSKÝCH OSTROVOV. Práve tu nájdeš svetoznáme HONOLULU, pláž WAIKIKI, surferský raj NORTH SHORE, kde sa každoročne dejú svetoznáme súťaže ako napr. Billabong Pipeline... a samozrejme ikonické mestečko HALEIWA.


Ak hľadáš viac inšpirácie na cesty, tú nájdeš v epickej fotogalérii priamo TU

KOKO trail view

Mňa osobne Oahu zo všetkých Havajských ostrovov vždy lákal najmenej, práve preto, že je kompletne osídlený, scivilizovaný a moderný. Nie je tu už veľa vecí, čo by ťa prekvapilo a Havajskú atmosféru tu už nájdešlen ťažko. To síce nie je dobrý začiatok článku, ale ako vždy, snažím sa byť úprimná. Moj názor nemusí byť tvoj názor a Oahu si zamiluješ!


Každopádne je to ale dobré rozptýlenie, ak si chceš po mesiacoch mimo väčšej civilizácie (naposledy Bangkok asi 8 mesiacov dozadu) užiť trošku ľudí, ruchu a snáď aj nejakú tú párty. Celkom som sa tešila na zmenu a vytrhnutie zo stereotypu - áno, aj na Maui sa dokážeš občas zamotať do jednotvárnosti... Hlavne zas zažiť niečo nové a nabrať druhý dych, aj keď len na týždeň!



Takže sme si s Danem zbalili 2 malé ruksaky a odleteli zas po nové zážitky.


Let bol tak krátky, že som si v lietadle nestihla ani dopiť kafe. Doslova. Proste mi ho letuška zobrala z ruky a hodila do vreca s odpadkami. Asi nevie, že som totálny kávový fanatik, inak by si to nedovolila... Stačilo ale, že sa na mňa pekne usmiala a tým si to u mňa zas vyžehlila.

Oficiálne má let z Maui na Oahu trvať 30 minút, lenže podľa mojich výpočtov to bolo len okolo 20. Na letisku imigráciou neprechádzaš (pokiaľ sem neletíš z inej krajiny ako USA), takže to bolo rýchle a bezbolestné.


Pred odletom je dobré vybaviť si tieto veci :

- ubytovanie. Aspoň na prvé dni. Ja nerada presne plánujem na každý deň niečo a preto je ťažké odhadnúť, kde sa budem daný deň nachádzať, takže objednávať hotely dopredu by bola škoda, pretože by ma to zbytočne obmedzovalo.


Takže sme to urobili takto (a väčšinou to takto robíme všade vo svete) :


Ubytovanie na Oahu je celkom drahé a cez víkendy idú ceny hotelov ešte trochu vyššie, rovnako ako vo Vegas. Takže sme si našli ubytovanie cez starý známy Airbnb, ktorý využívame všade vo svete a ktorý nám ušetril už stovky dolárov. Lenže aj ten je tu celkom drahý na rozdiel od Maui napríklad. Najlacnejšie čo sme našli bola izba pre dvoch na dve noci za 150 dolárov cca. Toto je cena v priemernom oficiálnom hoteli za noc.

Plán bol taký, že prvé 3 dni/2 noci si zaplatíme túto izbu, pomotáme sa po Honolulu a Waikiki a na tretí deň si požičiame auto a vyrazíme okolo ostrova. Budeme spať v stane alebo v aute.

Busy WAIKIKI streets

PEARL HARBOR

Naše ubytovanie sa nachádzalo v Čínskej štrvti, ktorá mne osobne prišla zaujímavá, pretože všeobecne milujem Áziu. Lenže ľudia, ktorí napríklad nie sú tak veľmi scestovaní alebo sú zvyknutí na trošku vyšší štandart, by si mohli myslieť, že sa nachádzajú v pochybnej štvrti mesta. Bolo tu veľa bezdomovcov a opitých ľudí na ulici, ale mne to v kombinácií s čínskymi obchodíkmi a lacnými bufetmi prišlo zaujímavé a ako dobrá príležitosť na fotenie. Táto štvrť je blízko business centra mesta, kde všetci chodia v oblekoch a lodičkách, a za ňou je už tá turistická časť zo shopping centrami, butikmi, reštauráciami a Waikiki. My sme to prvý deň všetko šli pešo.


Na mape sa to zdá celkom blízko, lenže NIE JE. Za ten deň sme nachodili 24km, ja som navyše pár dní pred tým spadla z bicykla tak, že som si myslela, že mám zlomenú nohu, takže ma to celkom bolelo.


Po celom Honolulu jazdia autobusy za 2,5 dolárov jedna jazda a je kompletne na tebe, kde vystúpiš. Takže ak nastúpiš na letisku a vystúpiš až dole na Waikiki, stále platíš len $2,5. Na Maui sú to 2 doláre.


Mimochodom, na Maui vás do autobusu nevezmú s veľkým kufrom, takže z a na letisko si musíš zaplatiť taxík alebo Uber. (Odporúčam Uber, je o polovicu lacnejší ako taxi.)

CHINATOWN, HONOLULU, OAHU, HAWAII


WAIKIKI BEACH, DIAMOND HEAD IN THE BACKGROUND

- auto z požičovne. Toto by som odporúčala objednať dopredu ešte z domu. Može sa stať, že ak len prídeš do požičovne a budeš chcieť najlacnejšie auto na mieste, všetky už budú vypožičané a pre teba neostane nič, prípadne niečo zbytočne drahé. Alebo zabiješ celý deň tým, že budeš behať po meste a hľadať ďalšiu požičovňu. Špeciálne na Oahu. Zaplatíš to samozrejme až na mieste. Nás vyšlo najlacnejšie auto na týždeň $300 aj s poistením, bez toho je to za polovicu. Bolo to Thrifty Car Rental pri letisku.

BUSINESS CENTER, HONOLULU

- aplikácie do mobilu. S obrovskou mapou v rukách sa už dávno necestuje, pokiaľ sa ovšem nechcete stať terčom krádeží alebo na seba zbytočne privolávať pozornosť lokálcov. Nič lepšie nepovie, že ste zmätený turista, ako mapa veľkosti nedeľných novín. Najlepšie je mať internet v mobile a riadiť sa google mapou tam, navyše ti hneď aj ukáže, kde sa nachádzaš, ak si stratený. Ak cestuješ nadlho, prípadne plánuješ roadtrip, najlepšie je stiahnuť si aplikáciu GPS do mobilu, ktorá funguje aj offline. Tie online žerú strašne veľa dát z mobilu a to by si sa nakoniec nedoplatil paušálu. Najlepšia offline GPS aplikácia je CO PILOT, ktorá je zadarmo a môžeš si vybrať kontinent, ktorí potrebuješ. My sme s ňou precestovali pol sveta a ani raz sme sa nestratili.

BEST APPS:

- GPS

- internet v mobile

- aplikácia Uber (lacný ´taxi´)

- aplikácia Airbnb (lacné ubytovanie)

- aplikácia Couchsurfing (lacné ubytovanie)

- aplikácia Trivago (hotely)

- Skyscanner (najlacnejšie letenky)


(naša) Trasa okolo ostrova

Takže, prvé dva dni sme zostali v Honolulu, preskúmali mesto a Waikiki, ktoré je prepchaté ľudmi a hoteli stoja priamo na pláži, takže ako kráčaš po piesku, tak len obchádzaš ľudí a tlačíš sa v dave, lenže nemáš kam ujsť, pretože naproti oceánu vytvárajú hotely plot, cez ktorí neprejdeš. Takže v podstate taká menšia klaustrofóbia, pláž nieje absolútne ničím výnimočná, až na tie hordy ľudí, ani sa mi tam do vody nechcelo a tak som sa tu nekúpala. Radšej si počkám na nejakú lokálnu prázdnu pláž. Za radom hotelov sú nekonečné shopping centrá a turistické uličky plné ázijských turistov (80%). Na tretí deň sme si išli po auto, ktoré sme si bookli ešte doma, a vyrazili na západ ostrova.


Po ceste sme sa zastavili vo Walmarte a kúpili stan a dva spacáky, ktoré sme tam na posledný deň boli zas odniesť a za ktoré nám vrátili peniaze. Pokiaľ tá vec nieje výrazne poškodená, môžeš ju do 3 alebo 6 (niesom si istá) mesiacov vrátiť, pokiaľ máš bloček a originálne balenie. Dokonca mi vrátili peniaze aj za kartu do foťáka, pretože mi tam nesedela.


KOKO TRAIL. Šialený trail, ktorý sme dali v šľapkách.


Po ceste z Honolulu na západ je Pearl Harbor, ktorí je zadarmo. Dá sa priplatiť a dostaneš sa priamo na základňu (stále aktívna), my sme boli v prvej časti, kde bol pamätník, nejaké ponorky a torpéda a historické fotky a vysvetlený celý priebeh udalostÍ. Celkom to stačilo a šli sme ďalej.


Na západnom pobreží nieje v podstate nič, len pláže a malé oceánske dedinky.


Úplne na severe je pri ceste jaskyňa, ktorú si ale všimneš až na ceste naspäť. Cesta hore je neprejazdná a tak sa musíš vrátiť zas celú cestu dole do Pearl City a odtiaľ cez stred ostrova na sever. Tu nájdeš po ceste plantáž tropického ovocia DOLE, pár militárnych budov (tie sú všade po ostrove) a potom si už hore na severnom pobreží, ktoré je preslávené surferskými svetovými súťažami.


Tu sa nachádza veľmi pekné, surfarské staré prímorské mestečko Haleiwa, a ak sa pozeráš na mapu, celý severovýchod je plný pokojných pláží a starých malých havajských dediniek. Úplny opak juhu. Je tu stále celkom veľa ľudí, a vlastne okolo celého pobrežia ostrova sú posiate lokálne domčeky a človek nemá kam ujsť. My sme spali v aute alebo v stane, a vnoci sme mali vždy problém nájsť miesto, kde môžme zaparkovať auto a prespať tam, pretože všade bolo niečo.


Na ostrove sú len 4 kempy, z toho 2 celkom blízko vedľa seba na severe a jeden na západe, kde ako som spomenula, ak nepôjdete, o nič neprídete.


KOKO TRAIL S VÝHĽADOM NA HONOLULU

Od mestečka Haleiwa na východ je po ceste Waimea Valley - vodopád s peknou tropickou cestičkou k nemu. Privíta vás tu páv a zaplatíte vstupné.


Pozdĺž celého severu sú veľké pekné pláže, lenže my sme sa tam nedostali, pretože sme prišli pár dní po záplavách, a tie, ktoré zrovna neboli zatvorené, boli z toho veľmi zničené. Ako schádzaš zo severu trošku na juh, po ceste je malé mestečko Laie, kde sa nachádza kresťanský chrám, je to ale krásna stavba s fontánou, a kúsok za ním je vodopád Laie Falls.


Na konci tohto mestečka je Polynézske kultúrne centrum, kde by sa oplatilo stráviť celý deň. Je to obrovské a sú tu predstavenia a ukážky všetkých pacifických národov ako Samoa, Tonga, Tahity, Eastern Islands...


Skoro v polovici ostrova je ranč Kualoa, ktorý absolútne MUSÍŠ navštívíť. Ak sa ti na ostrove nebude nič páčiť, tak toto ti určite zdvihne náladu. Vyberieš si jednu (alebo viac) atrakcií, ktoré ponúkajú a zoberú ťa buď na štvorkolku do obrovského údolia, na kone alebo zipline, alebo čokoľvek čo si vyberieš. V tomto neskutočne krásnom údolí sa natáčali filmy ako Jurský Park, Godzila, Pearl Harbor, seriál Lost, alebo scény k filmom 50x a stále poprvé s Drew Barymore či Veľký Joe s Charlize Theron. Bookni si to dopredu a príď skoro ráno, aby si čakaním na to nezabil celý deň. Stačí deň predtým, ale niekedy majú časy vypredané, takže ak chceš zažiť 2 atrakcie a nebudú mať po sebe nasledujúce časy, zbytočne sa načakáš.


KUALOA RANCH


Pokračujeme na juh:


Nesmieš premeškať The Byodo-In Temple - budhistický chrám v horách, ku ktorému vedie ďalšia epická cesta. Dole pod tým v mestečku Kaneohe je Ho'omaluhia Botanical Garden, za tým biela pekná pláž Lanikai.



Smerom ďalej na juh pláž so šialenými vlnami Waimanalo Beach, pod tým maják Makapu‘u Point Lighthouse Trail a odtiaľ smerom na západ vraj najkrajšia pláž na ostrove Hanauma Bay Nature Preserve. Platí sa tu vstup, myslím že to bolo $15 pre dvoch a je to veľmi pekná zátoka s priezračnou vodou, kde sa dá perfektne snorklovať a pozorovať farebné tropické ryby.


Hneď vedľa toho je KOKO trail, ktorý vyskúša tvoju kondičku. Je to cesta doslova kolmo hore na vrchol kopca po starých rozbitých koľajniciach, v jednom úseku je pod tebou tak 2 metre diera. Smerom na Waikiki je známy trail Diamond Head, ktorý je vlastne ďalšia vyhasnutá sopka. Zaparkovať sa dá priamo v krátery a celý trail trvá cca 15 min, takže oproti Koko je to taká nežnejšia voľba.


HANAUMA BAY

DIAMOND HEAD

NAJZNÁMEJŠIE NA OSTROVE JE IKONICKÉ ZAKÁZANÉ STAIRWAI TO HEAVEN

DIAMOND HEAD

Pokiaľ si trúfate na Stairway to heaven, inými slovami Haiku stairs, tak na to pozor. Je to ilegálne a vstup tam od rána strážia guardi, ktorí si na vás kľudne počkajú, až sa budete vracať naspäť. Odporúča sa tam chodiť pred 5 ráno, pretože vtedy im začína služba.


Najlepšie je ísť tam s niekým, kto tam už bol, aby vás tam previedol, pretože sa ide cez bambusový les (ak sa chcete vyhnúť strážcom a susedom) a tam sa dá po tme ráno ľahko stratiť. Pokiaľ vás strážci chytia, platíte pokutu 1000 dolárov, a to každý. Stojí to ale za to a musí to byť neskutočný zážitok. Počula som ale plno príbehov, keď ľudí tí strážcovia nechali ísť bez pokuty. My sme to nedali, pretože sme nenašli nikoho, kto by nás tam previedol a ako nás poznám, tak by sme sa v tom bambusovom lese stratili a ešte by sme za to aj zaplatili :D

Celú fotogalériu z Oahu nájdeš v mojom predchádzajúcom príspevku TU


Ak ťa zaujíma, čo si zbaliť do lietadla a zoznam toho, čo budeš potrebovať na takýto trip, rady a tipy nájdeš TU


#RADYATIPY #HAWAII #OAHU #ROADTRIP #BEST

18 views0 comments

Recent Posts

See All

© 2017 by Undercover Islander

All rights reserved

Slovakia/Slovensko