• Zuza Azur

Kúpa auta USA vs. Nový Zéland

Updated: Apr 4, 2019


Detailný postup kúpy auta, plus porovnanie procesu v týchto dvoch rozdielnych krajinách. Aké papiere treba mať pri sebe, aké treba vybaviť a na čo si dať pozor. Pre skúsených aj neskúsených cestovateľov.


KOMPLETNÚ FOTOGALÉRIU Z NOVÉHO ZÉLANDU A AKO SME TO PRECESTOVALI MY NÁJDEŠ - PRIAMO TU-

USA :

Koupě auta v USA se liší podle jednotlivých států, které mají vlastní regulace a zákony. Podle jednotlivého státu například můžete a nebo naopak nemůžete ani vlastnit auto bez amerického řidičáku. Podle mých informací například nemůžete na úřadě na sebe napsat auto bez USA drivers licence v Marylandu a dalších východních státech. Východ je hodně konzervativní, celkově. Naopak na západě je vše lehčí. S jistotou mohu říci, že například s evropským řidičákem si můžete koupit auto ve Washingtonu, Nevadě a na Hawaii. Ne Washington DC ale pouze stát Washinton na západě. Při koupi auta, například z craiglistu obdržíte Certificate of title, který potřebujete na přepis auta. Musí být Clean/súčastný stav auta v poriadku, ne Savage/auto je poškodené, niečo nefunguje/ tak auto nepřepíšete. Nekupujte auto bez tohodle dokumentu a ujistěte se ze VIN čísla souhlasí s VIN číslem na autě (identifikační číslo vozidla/vehicle). Prodávající musí papír podepsat. Než půjdete na přepis na DMV (department of motor vehicles) budete muset mít pojistku na auto. Je povinná. Doporučuji State farm insurance, které akceptuje mezinárodní řidičáky. S pojistkou půjdete na DMV a auto přepíšete na své jméno. Pokud musíte, obnovte Tags (registrační poplatky za využivání vozidla) které si pak nalepíte na zadní část auta. Dále se ujistěte, že má auto platnout technickou kontrolu ve formě štítku na zadní části auta. Tedy uvidíte dva štítky s platností na zádní části auta. Po registraci obdržíte buďto nový Certificate of Title na místě nebo Vám ho pošlou poštou. Dobře ho schovejte, neboť bez nej auto neprodáte.

Při koupi auta se domluvte s prodávajícím, aby napsal menší částku na Title, ptotože z částky budete odvádět daň za přepis, ne ale ve všech státech.Nový Zéland :

Koupě auta na Zélandu je velmi jednoduchá. Na Zélandu neexistuje žádný list vlastnictvý. Tedy když kupujete auto, nepodepisujete nic ani vám nic prodávající nedává. Jedniné co musíte udělat, je zajít fyzicky na poštu, vyplnit formulář o koupi auta a auto je přepsané na Vás, vše můžete udělat sami, bez prodávajícího. V registračním i policejním systému jste ihned virtuálně zaregistrovaní. Pojistka na auto není povinná ale doporučuji si ji koupit. Od AA insurance za 13 dolarů mesíčně. Co musíte mít je platná technická kontrola a zaplacenné silniční poplatky (registrace auta) po které dostanete štítek, který se lepí na přední okno.

Auto dobře před koupí zkontrolujte a projedte

Nereagujte na inzeráty platbou přes paypal/cez internet, je to podvod, vše fyzicky a osobně

Tým, že je to tu tak jednoduché, sa tu často vyskytujú podvodníci a krádeže áut. Ak auto predávate a dotyčný chce ísť na skúšobnú jazdu, nikdy ho nenechajte v aute samého. Kamarátovi sa stalo, že mu takto slečna auto v podstate ukradla, pretože jej uveril, že si len obíde blok a za 5 minút bude naspať.

Svoje auto ani slečnu už nikdy nevidel.#RADYATIPY #NOVÝZÉLAND #ROADTRIP #USA

5 views0 comments

Recent Posts

See All

© 2017 by Undercover Islander

All rights reserved

Slovakia/Slovensko