• Zuza Azur

Čo všetko si môžeš zbaliť do lietadla + zoznam vecí, čo som si zbalila na trip na Oahu

Updated: Jun 13, 2019

Či už človek cestuje na týždennú dovolenku k moru, na mesiac do Ázie či stopovať po Európe, zásadné pravidlá na to, čo sa mu zíde a čo je zbytočné sa od seba veľmi nelíšia. Všetci dobre vieme, že keď ideme na týždennú dovolenku k moru, berieme si zo skrine veci, o ktorých sme ani nevedeli, že ich tam máme a celý čas tam čakali na ´správnu príležitosť´. Samozrejme ich ani na dovolenke nevyberieme z kufra a tak tam zbytočne zaberajú miesto pre prípadné vychytávky, ktoré po ceste objavíme.


To, že ideš s väčším kufrom alebo krosnou neznamená, že musí byť plná!

Vždy platí, že menej je viac, a hlavne v tomto prípade ti to krásne uľahčí život.


Keď niekam letíš/odchádzaš, najdôležitejšie sú tieto 3 faktory:

1. Do akého počasia ideš

2. Na ako dlho ideš

3. Za akým účelom tam ideš

Viem, že sa to môže zdať samozrejmé, ale prekvapilo by ťa, koľko ľudí so sebou ťahá nepotrebné veci len preto, že nedokáže myslieť kriticky. Ja sa vždy snažím zobrať si absolútne nevyhnutné minimum, ale pamätám si, že som tiež so sebou po prvé do Kanady brala veci len preto, že som si myslela, že sa budú hodiť na nejakú špeciálnu príležitosť. To je blbosť. Špeciálnych príležitostí je málo a ak, tak si to kúpiš tam.

Zostavila som preto zoznam vecí, s ktorými som v marci letela na týždeň na Havajský ostrov Oahu. Plánovala som prejsť celý ostrov, liezť po kopcoch, spať v aute alebo stane, sledovať surferov a blázniť sa na pláži. Trošku sa to líši od toho, čo treba na dlhšiu cestu, o tom budem písať v osobitnom článku. Cestovala som z Maui, takže to nebolo také, akoby som letela z Európy, napriek tomu si myslím, že až také rozdiely v tom nie sú. Aj keď cestuješ na dlhšie zistíš, že ti treba skutočne málinko vecí. Keď mám veci, ktoré mi zbytočne zaberajú miesto alebo som ich počas cesty vôbec nevyužila, väčšinou ich darujem lokálcom, ktorým to urobí radosť.

Cestovala som s menším batohom o rozmeroch 30x50cm, objem asi 35l, kam sa mi všetko krásne zmestilo a ešte som mala tak štvrťku miesta voľno pre prípadné poklady, ktoré som tam našla.

S takýmto ruksakom do 10kg idem vždy do lietadla - zmestí sa mi tam notebook, dôležité dokumenty, káble, nabíjačky, foťák, nejaké oblečenie (ľahké legíny, mikina), šminky, kniha a aj nejaký ten snack.

Zoznam vecí, čo vidíš na fotke nižšie:


- Pas


- Vodičský preukaz + medzinárodný vodičák (vybavíš pred odchodom na polícii na počkanie za 6 eur)


- Peniaze, kreditky, občiansky, všetky doklady... (najlepší kurz je vždy na mieste)


- Ak prechádzaš hranicami tak samozrejme víza


- Elektronika - mobil, počítač, fotoaparát, prenosná nabíjačka, slúchatka, nabíjačky, tablet, medzinárodné zástrčky...


- Ak potrebuješ, tak nejaké lieky. Áno, môžeš so sebou aj antikoncepciu, ak si berieš väčšie množstvo akýchkoľvek liekov, maj pri sebe predpis od doktora, ktorý im prípadne ukážeš


- Kozmetika - môžeš si zobrať aj tekutiny ako šampón, mydlo a parfém, musí to byť všetko ale do 100ml. Max je to dokopy jeden liter. To znamená, že si môžeš takýchto malých fľaštičiek zobrať 10. Ja mám pri sebe väčšinou nejaké vzorky a mini šampóniky z hotelov. Tie by mali byť ešte zabalené v plastových obaloch - ziplokoch


- možeš si zobrať pinzetu, pilník na nechty, malé nožničky na nechty či zapalovač? Toto závisí od leteckej spoločnosti, kedže to má každá inak. Pinzetou som si na 90% istá, že možeš, pretože mi ju ešte nikdy nevyhodili. Pilník len papierový, železný ide spolu s malými nožničkami do kufra do podpalubia a zapaľovač? Ten určite nemožeš. V Indii z toho robili strašnú drámu, na rozdiel od Oahu, kde mi cudzí zapalovač núkali, nech si ho zoberiem, lebo ho tam niekto nechal. To bola ale na 100% výnimka a securiťák mal pravdepodobne len dobrú náladu.


- hrebeň, žuvačky, slnečné okuliare, dioptrické okuliare, šošovky, malý roztok, klapky na oči...


- botasky

- žabky

- malý uterák

- plavky

- spodné prádlo

- 2x ponožky - do botasiek keď pôjdem na hike (inak žabky 24/7)

- niečo na spanie - tielko a šortky

- 2x kraťasy

- 2x tielko

- 1x tričko s krátkym rukávom

- mikina a legíny v prípade, že bude chladnejšie


Všetko, čo som si zbalila na týždeň na Oahu sa mi zmestilo do malého príručného ruksaku

Všetko ťažšie si zvyčajne dávam na seba do lietadla, napr. lietam v botaskách, ktoré zaberajú najviac miesta a sú najťažšie. V lietadle býva aj tak silná klimatizácia a býva tam chladno.

Batoh tak má celkovú hmotnosť okolo 7 - 8kg, väčšinou je povolených 10kg.

Ešte by som navrhla zobrať si opaľovací krém, šiltovku, čelovku či repelent podľa toho, kam sa chystáš. Tiež si môžeš zobrať snack, ktorý sa cestou nepokazí či neroztečie. To znamená nič varené ani tekuté, ale také oriešky, krekry, keksy či sušené ovocie je fajn.

Keď sa balím na dlhšiu cestu, zvyknem si baliť staré veci, o ktorých viem, že v nich budem chodiť na túry alebo po doma - legíny, mikiny a boty, ktoré tam "dorazím". Tie potom s radosťou vyhodím a urobí sa mi tam tak miesto pre niečo nové (strašne rada vyhadzujem staré veci, ktoré už doslúžili. Keď viem, že to bolo využité na 120%. Napr. také botasky nosím dovtedy, kým sa doslova nerozpadnú...:D ). Samozrejme, ak sa balíš za účelom aktívnej turistiky ako napríklad na Zéland každodenne zdolávať vysoké kopce, je dobré mať kvalitnú overenú obuv, nepremokavú ľahkú bundu, kvalitné ponožky a pod.

Tento zoznam sa ti môže zdať samozrejmý, ale aj tak potom sám uvidíš, aké ťažké je nechať doma tie pekné nové veci/šaty, ktoré si si kúpil/a na cesty...


#ROADTRIP #RADYATIPY #CESTOVANIE #BEST

29 views0 comments

Recent Posts

See All

© 2017 by Undercover Islander

All rights reserved

Slovakia/Slovensko