• Zuza Azur

Každý človek, ktorého stretneš, je tvojím zrkadlom

Updated: May 30, 2019


Tento príbeh je zatiaľ ako jediný zo Slovenska. Keď som bola naposledy pred rokom doma, skúsila som takýto malinký experiment na ľuďoch...

Prišla som zas po roku a pol cestách zo sveta domov, zažila som znovu pár odlišných národností a mentalitu ľudí. A vieš si asi predstaviť, aké to je prísť nadopovaný radosťou a pozitívnou energiou domov... Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia na Slovensku na seba všeobecne nie sú veľmi milí. Že na úradoch, obchodoch, či staniciach po sebe zazeráme, tvárime sa všetci otrávene a keď nám má pani podať lístok na vlak, vrhne na nás občas taký pohľad, akoby sme jej otrávili psa. A keď sa na nás niekto spontánne usmeje? Pane Bože chyť si kabelku a stiahni sa, lebo sa isto niečo chystá alebo ťa balí!...

Mňa osobne toto dosť mrzí, pretože vidím ten rozdiel, ako pekne sa k sebe správajú cudzinci vo svete a ako to máme u nás doma. Tu je ľuďom prirodzenejšie sa na ulici mračiť a prenášať negatívnu energiu ako usmievať sa. Jasné, každý má svoje problémy, ale to neznamená, že sa v nich musí topiť celý deň a šíriť ich celým mestom medzi ostatných. Všetko je naša osobná voľba a aj to, ako dlho to v sebe budeme držať, alebo to necháme ísť a užijeme si zvyšok dňa.

Toto je aj jeden z dôvodov, prečo sa občas domov neteším. Určite nie som jediná kto cestuje a vidí, ako sa žije vo svete. Ľudia sú na seba milí, usmievajú sa, pomáhajú si, je ľahké a rýchle niečo vybaviť. Samozrejme závisí od krajiny, ale ja mám prevažne pozitívne skúsenosti. A potom prídem domov a ľudia na ulici akoby boli medzi sebou tichí nepriatelia.

Preto keď som bola naposledy doma, skúsila som tento malý experiment. Môj priateľ žije na severe Čiech a dostať sa k nemu je umenie samé o sebe. Už len samotná cesta je výzvou. Po svete mi lietať nevadí a dokážem sa zariadiť v akejkoľvek situácií. Ale asi sa opäť všetci zhodneme na tom, že Česko Slovenské spoje sú osobitným zážitkom pre každého... :D

  • Čakal ma teda deň plný prestupovania, zmeškaných spojov, divných pohľadov a nekonečného čakania, tak som sa deň predtým rozhodla, že budem na každého extrémne milá a nič a nikto ma nezlomí.Šlo mi to od rána celkom hladko, napriek tomu že som musela vstávať o 5 ráno... Najväčšia výzva pre mňa nastala v Žiline. Môj ďalší spoj mal ísť o 15 minút. Aspoň tak to bolo na internete. Teta pri okienku mi oznámila, že ten spoj je už niekoľko mesiacov zrušený a že najbližšie to ide až za hodinu a pól. Čiže môj ďalší spoj, ktorý mal nadväzovať na tento, tiež nestihnem. Nenechala som sa vyviesť z rovnováhy, viem že jej chyba to nie je a tak som s ňou pokračovala v rozhovore s úsmevom na tvári. Takéto situácie ona musí zažívať dennodenne s ľuďmi, ktorí si na ňej vybijú svoje sklamanie. Normálne som tiež milá a je mi v podstate jedno, čo si o mne ľudia myslia, to je každého osobná vec a záleží na tom, ako to má jedinec nastavené v hlave. Tento deň mi ale išlo vyslovene o to, aby som týchto znudených, nepríjemných a ľudí bez nálady a energie nakazila pozitívnou energiou. A neodišla som dovtedy, kým sa tie tety na mňa nezačali usmievať. Táto prvá bola celkom ľahký oriešok. Po pár úsmevoch bola príjemná a sama mi vytlačila celodenné spoje bez toho, aby som ju o to žiadala.

Väčšou výzvou už bola pani naproti v autobusovej stanici. Tam som bola skúsiť šťastie, či niečo nepôjde skôr. Keď som vošla, predomnou bol starší pán, s ktorým sa hádala bohvie ako dlho. Takže prirodzene, keď som prišla na rad, bola veľmi nepríjemná a neochotná. Oznámila mi, že do Ostravy už proste žiadne busy nejdú a hotovo.


  • Mňa dnes ale nikto nezlomí a tak čím bola ona nepríjemnejšia, ja som bola milšia a úctivejšia. Dívala som sa jej do očí a s rešpektom, ktorý si každý zaslúži. Postupne sa ukľudňovala a začala byť dokonca milšia. Každý človek, ktorého stretneš, je tvojím zrkadlom. Odráža ti naspäť to, čo mu dávaš ty. Sám si to skús. Nedaj sa zlomiť a nakaz ľudí úsmevom. Čím väčšia výzva, tým lepšie!


Táto pani bola nakoniec tak milá, že mi tiež sama od seba vytlačila denné spoje a keď som odchádzala, zo širokým úsmevom mi popriala krásny deň a veľa šťastia. Ľudia sú vďační a radi, keď vidia, že niekto je k nim milý bez dôvodu.


  • A nie je to trošku smutné, že to tak je? Že je to u nás taká raritka? Že je to u nás tak vzácne? Nemala by to byť samozrejmosť?


Tak ako je nám normálne a prirodzené sa na seba mračiť a ignorovať sa, tak by nám malo byť aj jednoduché sa na seba usmiať, zdvihnúť hlavu a úprimne sa na seba pozrieť. Áno, máme u nás aj dobrých ľudí, ale v uliciach stále prevláda tá pochmúrnosť a negativita.

V ten deň ma čakali ešte ďalšie dva prestupy, jedno meškanie a jedno presmerovanie kôli oprave koľajníc. Nič ma ale nezlomilo a hrdo prehlasujem, že som všetky tety za okienkami a šoférov autobusu nakazila úsmevom. Možno sa ti to zdá hlúpe, zbytočné, možno sa ti zdám hlúpa ja, ale pokiaľ mi to robí radosť, nevadí mi tento jednoduchý príbeh zdieľať zo svetom.

  • A čo z toho vyplýva? Že všetci ľudia sme si navzájom zrkadlom. To, akú energiu ty vypúšťaš von, takú dostaneš. Správajú sa k tebe ľudia nepríjemne? Nevieš prečo? Možno to bude tým, že ich od seba podvedome odháňaš negatívnym správaním, gestami, vytvoril si si blokádu, ktorú ľudia vycítia a tak ti dávajú len toľko, koľko im podvedome dovolíš. A dôvod prečo? Na to už musíš prísť sám.

Nie je to škoda, že sa nechávame ovplyvňovať správaním ľudí, ktorých nepoznáme a v živote možno už nikdy neuvidíme? Že cudzinci majú nad nami takú moc, že nám dokážu zničiť celý deň? A to len tým, že na nás napr. len zazrú? Preto by sme mali vedieť kontrolovať naše emócie a nenechať sa dať tak ľahko stiahnuť. Majme kontrolu sami nad sebou, nad naším vnútrom a nedovoľme nikomu, aby nás takto emocionálne ohýbal. Nesmieme si brať veci tak osobne. To, ako sa k nám správajú ľudia svedčí o tom, s čím vnútri bojujú oni a nie o tebe. A keď to pochopíš, nepripustíš si to a budeš si držať svoj zdravý balans, žiadny vonkajší podnet ťa nebude môcť zaskočiť.

#CESTOVANIE #ZÁKONPRÍŤAŽLIVOSTI #INSPIRATION #PERSONAL

20 views0 comments

Recent Posts

See All

© 2017 by Undercover Islander

All rights reserved

Slovakia/Slovensko