• Zuza Azur

24 hodín v Sydney - Čo vidieť a zažiť

Updated: Apr 4, 2019


Za jeden deň sa dá občas stihnúť viac ako sa zdá. Napríklad preskúmať novú krajinu. Ak aj len prestupuješ na ďalší let a máš dosť času na to, aby si obišiel mesto, určite to využi a neseď na letisku. Uberom si v centre za pol hodinu a ten čas ti za to bude určite stáť.

Ak máš ťažký kufor/batoh, zisti si, či sú na letisku zamykacie skrinky kde si ho môžeš odložiť, uľahčí ti to celý deň. Alebo si zisti, či môžeš kufor rovno začekovať do lietadla a ušetríš si tak dosť času na neskôr. Väčšina aeroliniek to ale robí len pár hodín pred odletom, za spýtanie ale nič nedáš.


(photo source - pixabay.com)

Z letiska je najlepšie sa dostať Uberom. Túto aplikáciu využívam po celom svete, pretože je lacnejší než taxík. Do centra mesta to stojí cca 25 - 35 aud, a trvá to asi pol hodinu. Ak chceš ísť verejnou dopravou - bus/train - z letiska platíš poplatok 18 aud za prejdenie letiskovej brány, plus cena za to, kam sa chceš dostať. Už na letisku si môžeš kúpiť kartu OPAL, ktorú si nabiješ a máš všetku verejnú dopravu o čosi lacnejšiu. Dostaneš to v každej trafike, 7/11, asi v podstate všade tam, kde predávajú magazíny, sladkosti a čipsy. Kľudne si to kúp už na letisku, karta samotná je zadarmo, len si tam nabiješ koľko asi budeš potrebovať na tvoj pobyt. Aj tak by som ale do mesta využila Uber.Tak isto si môžeš rovno na letisku kúpiť sim kartu, ak potrebuješ. Za 10 aud ti dajú kartu na 5 dní aj s internetom. Ušetrí ti to čas, ak sa budeš motkať po meste a stratíš sa pri tom :) Alebo ak chceš stihnúť viac vecí naraz a potrebuješ GPS.

Sydney nie je až také veľké mesto a veci sú relatívne blízko seba. Pokiaľ chceš vidieť operu, tá je v centre mesta, hneď pri nej je známy Harbour bridge/most, naproti cez vodu je starý vintage Luna Park, do ktorého je vstup okolo 60 aud ( nie som si istá, tak som to našla na nete ). Rovno pri opere sú reštaurácie, kde môžeš pozorovať napr. západ slnka. Vstup do vnútra opery je okolo 100 aud (?!!?!!)


(photo source - pinterest.com)

Z prístavu môžeš naskočiť na ferry, z ktorého budeš mať krásny výhľad na celý downtown. Napríklad Manly ferry, ktoré fungujú od roku 1855 a sú v podstate ´must do´. Jazda trvá 30minút a lístok je okolo 8 aud na osobu.

Ďalšia klasika je Bondi beach, ktorá nie je ničím špeciálna a je to obyčajná pláž plná ľudí ako všade inde. Zaujímavosťou je tu Bondi Iceberg Pool, ktorý je priamo akoby v oceáne a platí sa len 6,50 na osobu.


(Photo source - Rosino)

Ďalšou špecialitkou je tu Wendy´s secret garden, z ktorej máš výhľad na centrum mesta. Príbeh tejto záhrady je zaujímavý a stojí za to na "vygooglenie". Keď Wendy Whitley stratila svojho manžela, známeho umelca, svoj smútok liečila tým, že zasadila túto krásnu exotickú záhradu, o ktorú sa stará už vyše dve dekády. Je to pekné miesto na obedný piknik, počas ktorého môžeš pozorovať ruch mesta.


Ja osobne mám veľmi rada ázijskú kultúru a jedlo, takže Spice Alley na mojom zozname určite chýbať nebude. Každé väčšie mesto má svoje ChinaTown, od San Francisca po Honolulu, a tu v Sydney je to práve táto. V tomto prípade je to síce len pár (6) reštaurácií, no určite si prídeš na svoje a spokojne sa naješ pod otvorenou oblohou a červenými lampiónmy.

Ak sa ti nechce jazdiť sem, potom určite uvítaš to, že Australani sa celkom radi napijú, a tak o príjemné bary a posedenia v meste nie je núdza. Veľa barov ponúka posedenie priamo na streche, kde si môžeš vychutnať happy hour, a to je predsa lepšie ako sedieť zavretý niekde medzi 4 stenamy.


(photo source - pixabay.com)

No a zakončím to ďalšou klasikoua tou je Taronga Zoo. Osobne zoo absolutne nepodporujem a som za to, že zvieratá by mali byť voľné za akýchkoľvek podmienok. Je to ale tu a je to každého osobná voľba. Snáď tie peniaze idú na ten wildlife ako to sľubujú. Odtiaľto máš tiež výhľad na celé mesto a šancu stretnúť žirafu, lemura, koalu či klokanov.

Za seba osobne musím povedať, že sa mi Sydney nepáčilo. Nechcem ale kôli jednému mestu súdiť celú krajinu a na odľahlé miesta Austrálie si určite nájdem budúci rok čas. Bola som tu len na tri dni, keď som letela z Maui na Borneo a urobili sme si tu zastávku kôli tomu, že Dan si tu kupoval surf. Mesto je betónové, šedé, počmárané grafitmy, a ak si už kde tu pobehal, precestoval, nijak ťa neohúri. Novozélanďania a Australani mi prídu veľmi podobní, a nejak im ani po roku nemôžem prísť na chuť, takže o tom by to bol príbeh sám o sebe a do detailov teraz určite nepôjdem (Strávila som rok na Zélande). Samozrejme je to môj osobný pohľad, viem že za tak krátky čas sa nedá urobiť poriadny obraz, takže poviem len toľko, že láska na prvý pohľad to nebola. Ak som na niečo zaujímavé zabudla, čo sa dá v rýchlosti navštíviť, píšte mi prosím do komentov :)

#CESTOVANIE #RADYATIPY #AUSTRÁLIA

3 views0 comments

Recent Posts

See All

© 2017 by Undercover Islander

All rights reserved

Slovakia/Slovensko