• Zuza Azur

FOTOGALÉRIA / Tečúca láva, aktívny vulkán a najvyššia hora na svete. To všetko na jednom z najkrajší

Updated: Apr 4, 2019


Priblížiť sa k živej tečúcej láve na centimetre bol vždy môj sen, cítiť žiarivé a zároveň ničivé teplo na vlastnej koži patrí do kategórie zážitkov, ktoré si zapamätáš na celý život. Je to jeden z tých momentov, keď sa cítíš trošku zraniteľne v porovnaní so silou matky prírody.

Pretože som žila na Maui, Hawaii vyše roka, nemohla som si nechať ujsť precestovať okolité ostrovy a k tomu patrí aj najväčší z Havajských ostrovov - Big Island.


Najväčšia činná sopka na svete Mauna Loa sa každým rokom preberá viac a viac, no v čase keď sme tu boli my (rok 2017) ešte skoro žiadne zo sopiek na svete tak neeruptovali ako teraz. Posledných pár mesiacov sa ale niečo zo Zemou deje a každú chvíľu sa preberá iné volkáno v rôznych častiach planéty. Mauna Loa to občas tiež preženie a niekedy musia evakuovať určité časti ostrova, no vôbec to nie je také zlé, ako to v poslednej dobe neustále pripomínajú v správach.


Vulkáno je objemovo najváčším na svete (má vyše 75 000 km3), kde môžeš priamo z vrchu z určitých rozhľadní sledovať bublajúci, vybuchujúci povrch. Vyzerá to ako nekonečná šedá púšť, akoby mŕtva planéta, kde zrazu uprostred v diaľke chŕli krvavočervená láva. Tá sa vylieva až priamo do Pacifického oceánu, a formuje tu nové pobrežie.

K vulkánu sa z bezpečnostných dôvodov nedá moc priblížiť, tú živú lávu sme si ale dole našli aj napriek tomu, že nám to rangery nedoporučovali. Bol to jeden z hlavných dôvodov, prečo sme sem leteli, a tak by sme si neodpustili, keby sme to nazažili na vlastnej koži.


Láva sa dá pozorovať opäť z diaľky - ako tečie do oceánu - je to oplotené a k absolútnej blízkosti sa dostanú len fotografi alebo ľudia, ktorí si za to zaplatia. Lávové pole je ale neskutočne obrovské a ako si môžeš predstaviť, zaberá dosť veľkú časť juhovýchodnej polovice. Ohradená je len tá časť pri oceáne, pretože sa tu akumuluje veľký počet turistov. My sme sa rozhodli nájsť prameň, odkiaľ to pokračuje do toho oceánu. Takže sme sa vybrali "proti prúdu" lávy, do kopca tejto činnej sopky. Celý povrch bol pokrytý starou lávou a človek si musel dávať pozor, kam šliape. Išli sme vyše hodiny po čiernom poli, po popukaných kusoch lávy, keď sme konečne pocítili teplo, a kým sme sa približovali, zalialo nás neskutočné horko. Podľa toho logicky vieš, že si blízko a musíš si dávať extrémny pozor na to, kam šliapeš. Láva nie je vždy viditeľná a v extrémnych prípadoch by sa mohlo stať, že by ťa obkľúčila, a to by nebolo príjemné. Mne tam samozrejme spadla náušnica, a kým som sa ju snažila vyloviť, bola tak horúca, že som ju nedokázala zachrániť.


Sledovali sme tu neskutočný západ slnka, ktorý tomu dal zas atmosféru akoby sme boli na inej planéte. Po tme láva žiari veľmi krásne a je ju aj ľahšie vidieť, ak sa náhodou skrýva pod starými "troskami" vyschnutej lávy.


Takisto volkáno určite odporúčam sledovať po tme, je to pohľad, ktorý sa doslova nedá odtrhnúť. Mňa to zhypnotizovalo asi na dve hodiny a celkovo sme tu sedeli asi do polnoci. Poznáš pocit, keď sa dívaš v noci do ohňa, že? A nedokážeš odtrhnúť pohľad? Predstav si, že sa takto dívaš do ohňa, ktorý má veľkosť niekoľko km štvorcových a pomaličky kľudne si tancuje v rôznych odtieňoch červenej.


Ak ti ešte tieto zážitky nie sú dosť, môžeš sa ísť pozrieť na najvyšší vrchol sveta, na horu Mauna Kea, ktorej summit od morského dna meria 10 205 m, takže predčí aj Mount Everest! Nad hladinou oceánu je ale "len" niečo cez 4000m, no aj tak je to dosť na to, že sa nachádza na pomerne malom ostrove. Od visitor centra ťa pustia na vrchol iba ak máš 4x4 a uisti sa, že máš plnú nádrž, a ak chceš pozorovať východ/západ slnka, tiež teplé oblečenie, keďže tu občas aj zasneží :)

Kompletnú fotogalériu z celého ostrova a video lávy si môžeš pozrieť priamo TU

FOTOGALÉRIA:


Bolo to oveľa ďalej a oveľa väčšie, ako sa tu zdá. Tým, aké je to obrovské, sa to zdá paradoxne opticky menšie.
INÉ ČASTI OSTROVA:

Zdroj - internet


Zdroj - internet

#HAWAII #FOTOGALÉRIA #BIGISLAND

32 views0 comments

© 2017 by Undercover Islander

All rights reserved

Slovakia/Slovensko